Najlepsze rogale na świętego Marcina

Tradycja wypiekania rogali świętomarcińskich sięga 1891 roku. Prawdziwe, mogące poszczycić się mianem świętomarcińskich rogale, wypiekane mogą być jedynie w Poznaniu i okolicach, a stosowanie samej nazwy ograniczone jest nie tylko geograficznie ale także poprzez certyfikacje cukierni. 


Jednak, jako że pozbawienie reszty Polski przyjemności obcowania z tym cukierniczym rarytasem należałoby uznać za niehumanitarne, w okolicach 11 Listopada w całym kraju następuje wysyp wszelkiego rodzaju rogali. Są więc "prawdziwe", są "oryginalne", są "makowe", "drożdżowe" i jakie tam jeszcze pan cukiernik w przypływie fantazji wymyśli. Byleby nie były "świętomarcińskie" ;)

rogal z białym makiem
foto: Mocni w Gębie


Tradycyjne rogale wypiekane są z ciasta półfrancuskiego, czyli czegoś między francuskim a drożdżowym i przekładane słodką masą z białego maku z dodatkiem bakalii.


Podobnie jak w przypadku pączków w tłusty czwartek (albo, jak kto woli, towarzysza życia na przykład), znalezienie TEGO JEDYNEGO to bardzo trudna i skomplikowana sprawa. Bo te za słodkie, tamte za suche, tu za bardzo drożdżowe a tam z kolei jakieś takie mało puszyste... I musielibyśmy pogodzić się z tym, że ten dramat przeżywać będziemy co roku, gdyby nie otwarta parę miesięcy temu autorska cukiernia Tomasza Dekera, który po rozstaniu z siecią, firmującą nadal cukiernie jego nazwiskiem, otworzył swój niewielki, kameralny lokal na gdańskim Przymorzu. 


Rogale były po prostu idealne. Z wierzchu lekko chrupiące, z charakterystyczną dla ciasta francuskiego cienką skorupką, a w środku miękkie i puszyste jak babcina drożdżówka. I ta masa makowa! Słodka, kremowa, jakby karmelowa, fantastycznie gładka i bez irytujących suchych ziarenek maku zostających gdzieś między zębami. Poezja. 

rogal z białym makiem
foto: Mocni w GębieGorąco zachęcam Was do spróbowania w przyszłym roku. Choć dość drogie (14zł/szt), są absolutnie warte swojej ceny. Dobrze też przypomnieć sobie o nich wcześniej i zamówić tyle ile potrzebujecie, bo znikają w takim tempie, że przy spontanicznych zakupach można się niemile rozczarować.


Adres lokalu:
Obrońców Wybrzeża 15/8
Więcej informacji o lokalu


Macie inne typy na najlepsze rogale w Trójmieście albo zdradzicie nam info, które są najlepsze w Waszym mieście? Dajcie znać w komentarzu!    

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza